Wizyta SP w Gniewkówcu

Dnia 15.10.2019 w ramach doradztwa zawodowego odwiedzili nas uczniowie Szkoły Podstawowej w Gniewkówcu. Jednym z celów przedmiotu jest promowanie dobrych wzorców i wskazywanie inicjatyw w bliskim otoczeniu, które odniosły sukces. Niewątpliwie przykładem w tym zakresie jest nasza firma Admark, działająca w Gniewkówcu od 10 lat. Szkoła Podstawowa w Gniewkówcu zwróciła się do nas z prośbą do zaprezentowanie uczniom klas VII i VIII niecodziennej lekcji, podczas której mogli zobaczyć w jaki sposób funkcjonuje drukarnia, w czym się specjalizuje i jak wygląda proces produkcji etykiet samoprzylepnych.

Przed siedzibą Admarku uczniów powitał Kierownik produkcji, pan Tomasz Brążkiewicz, który pokrótce opowiedział o historii firmy, o jej początkach i o tym, jak dobry pomysł zaowocował wielkim rozwojem i sukcesem całego przedsiębiorstwa. Przed wejściem na teren zakładu poinformował wszystkich o podstawowych zasadach BHP. Pan kierownik rozpoczął tę niecodzienną lekcję od przedstawienia licznych surowców samoprzylepnych i materiałów niezbędnych do tego, by zapewniony był ciągły cykl produkcji. Młodzież dowiedziała się, iż firma ADMARK specjalizuje się w druku fleksograficznym etykiet samoprzylepnych. Obecni szybko uświadomili sobie, że etykiety widzimy na wielu produktach codziennego użytku – czyli na różnych opakowaniach – olejach, płynach do naczyń, majonezach, produktach farmaceutycznych czy kosmetykach.

Ogromne wrażenie zrobiła na naszych młodych gościach najnowocześniejsza i zarazem najszybsza w Polsce fleksograficzna maszyna drukującą marki GALLUS - LABELMASTER 440. Kierownik produkcji zaprezentował, jak wygląda jej budowa, zasada działania oraz jak przebiega cykl produkcyjny. Z zaciekawieniem przyglądali się powstawaniu etykiety i pracy maszyny drukarskiej. Mogli również obejrzeć polimery, oklejać je na wałkach drukowych, sprawdzając jednocześnie na monitorze dokładność wykonania pracy. Pan Tomasz przedstawił także młodzieży pozostałe linie produkcyjne oraz cały proces produckji etykiet od przyjęcia surowca aż po wydanie produktu gotowego.

Nasi goście zobaczyli również, jak wygląda praca w biurze działu produkcji, czym zajmują się tamtejsi pracownicy i jakich wymaga kompetencji. Zapoznali się także z twórczością grafików, którzy dysponują specjalistycznymi programami graficznymi. Usłyszeli od pracowników firmy, jakie szkoły należy ukończyć, by móc wykonywać poszczególne zawody. Przede wszystkich zaobserwowali jednocześnie, iż w przedsiębiorstwie tego typu, zatrudniającym ponad 40 pracowników bardzo ważna jest dobra współpraca, planowanie i zarządzanie.

Lekcja trwała ponad 90 minut, jednak przebiegła szybko i z wielkim zaangażowaniem młodzieży. Wierzymy, że dzięki niej uczniowie wiedzą już, na czym polegają obowiązki drukarzy, operatorów maszyn, pracowników administracyjnych i grafików. Na pewno pomoże im to w podjęciu decyzji o wyborze drogi zawodowej. Na dowód aktywności uczniów, kilka zdań napisanych przez młodzież ze szkoły w Gniewkówcu:

„ Bardzo mi się podobało w drukarni, ponieważ dowiedziałem się, jak powstają etykiety” (Oskar, kl. VII)

„Bardzo duże wrażenie zrobiły na mnie maszyny i duże pomieszczenia. Spodobała mi się praca grafików. Myślę, że mogłabym w przyszłości w tym zawodzie pracować”. ( Sandra, kl. VII)

„Pan kierownik bardzo miło nas przywitał. Oprowadzając, opowiadał nam, co robią pracownicy i do czego służą maszyny. Było to interesujące. Fajnie zwiedzało się firmę drukarską Admark” ( Mateusz, kl. VIII)

„Moim zdaniem, firma Admark jest profesjonalna. Przybyliśmy tam w momencie odbywania się zmiany pracowników. Przebiegła ona bardzo sprawnie – zrobiło to na mnie duże wrażenie” ( Igor, kl.VIII)

„Moim zdaniem firma Admark jest bardzo opłacalna. Są dobre zarobki i wygodne stanowiska pracy. W zakładzie panuje miła atmosfera. Wszystko musi być wykonane precyzyjnie. Maszyny są wspaniałe” (Paweł, kl. VIII)

„Było ciekawie i dużo się dowiedziałem” ( Kamil, kl. VIII)

„W ramach doradztwa zawodowego byliśmy wczoraj w drukarni Admark. Było naprawdę fajnie i ciekawie. Mogliśmy się dowiedzieć dużo nowych rzeczy oraz zasięgnąć ważnych informacji dotyczących pracy i wymagań. Moim zdaniem warto było tam być”. ( Martyna kl. VIII)

Dziękujemy za odwiedzenie naszego przedsiębiorstwa i czekamy w przyszłości na uzupełnienie naszej kadry biurowej lub produkcyjnej ;-) jednocześnie wierzymy, że wizyta w naszej drukarni pomoże w doborze kierunku ścieżki zawodowej i doprowadzi do refleksji nad powielaniem dobrych wzorców z otoczenia lokalnego.